Biyografi

Mihriban Aviral

-Flüt Solisti (Klasik Müzik, Etnik ve Latin Caz Müziği)

- Türkiye'nin “İlk ve Tek” Etnik ve Latin Caz Flüt Virtüözü,

- Ülkesi ve Kültürünü Dünyaya Tanıtmayı Kendisine İlke Edinmiş Bir Sanatçıdır.

Mihriban Aviral, Ankara Devlet Konservatuarında flüt eğitimine başladı. Başarıyla sürdürdüğü flüt eğitiminin yanı sıra, son beş yıl Kompozisyon bölümüne de devam etti. Devlet sanatçısı Prof. Necil Kazım Akses, Prof. Nevit Kodallı, Prof. Erçıvan Saydam ile Armoni, Füg ve Kompozisyon çalışmaları yapmış olan sanatçı, H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarından sınıf atlayarak üstün başarıyla iki bölümden mezun oldu. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sınavını birincilikle kazanarak orkestraya girdi ve 2005 yılına kadar kesintisiz flüt sanatçısı olarak çalıştı.

Kariyerine, Avusturya-Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi, İtalya-Siena Chiggiana Müzik Akademisi ve Macaristan-Budapeşte Müzik Akademisi’nde, “Master Class”, “Perfection” ve “Konser Solistliği” çalışmalarıyla devam etti. Bu çalışmaları sırasında gösterdiği yüksek performans nedeniyle, dünyaca ünlü bu akademilerde, klasik müzik dünyasının önemli isimleri önünde konser verme hakkı kazandı ve büyük takdir toplayarak, adından çok olumlu yorumlarla söz ettirdi.

 

Mihriban Aviral, konser turneleri için, A.B.D., İngiltere, Almanya, İsviçre, Rusya, Ukrayna, Letonya, Estonya, Sırbistan, Hırvatisvan, Kazakistan, Japonya, Kuzey Kıbrıs, İtalya, Polonya ve İspanya'da bulundu.

Sanatçı, senfonik konserlerde, sayısız eserde 1. flüt çaldı ve flüt literatürünün önemli sololarını başarıyla seslendirdi. Yurt içinde ve yurt dışında orkestrayla, oda müziği guruplarıyla ve solo olarak çok sayıda konserler verdi ve yerli/yabancı pek çok orkestra şefinden, seslendirdiği eserlerin yorumları, mükemmel tekniği ve çok etkileyici ses tonu hakkında son derece olumlu kritikler aldı.

Ankara Devlet Konservatuarında flüt eğitiminin üzerine almış olduğu kompozisyon eğitimi ile senfoni orkestraları içinde ayrıcalıklı bir yere sahip Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda uzun yıllar flüt sanatçısı olarak yer alan Mihriban Aviral, son on yıl içinde “Latin Caz” müziğine karşı çok ciddi bir eğilim duydu. Dünyada dinleyen herkesi etkileyen bu sihirli müzik, sanatçıyı da çok etkiledi ve bu alanında çok daha ciddi çalışmalar yapabilmek amacıyla orkestrada 25 yıl sürdürdüğü görevinden ayrıldı.

Mesleğinde, başarının ve deneyiminin doruğuna çıkmış bir sanatçı kimliğiyle, Türkiye’deki “ilk Latin Caz solo flüt sanatçısı” olma onurunu gururla taşıyarak çalışmalarını bu yönde geliştirdi. Akademik klasik müzik eğitimi üzerine, uzun yıllar içinde edindiği birikimleriyle birlikte Latin Caz bir araya geldiğinde, ortaya sıra dışı güzellikte bir müzik çıkıyor olması, hakkında sıkça yapılan kritiklerde dile getirilmiştir. Sanatçı, gerek virtüözce sergilediği stiliyle, gerekse son derece nitelikli müziğiyle ve daima övgü topladığı mükemmel ses tonu ile birlikte, alışılagelmiş olan grup içi solo paylaşımlı caz müziği icralarının tamamen dışında farklı bir tarz gerçekleştirmektedir. Seslendirdiği müziklerde baştan sona kadar bir konçerto çalar gibi kesintisiz ve yoğun bir solo performansı sergileyerek bu alanda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş, dünyaca ünlü ve önemli otoriteler tarafından çok onurlandırıcı kritikler almıştır.Dünyada bile bu tarz müzik yapan nitelikli bir ya da iki örnek ancak mevcutken, Mihriban Aviral ülkemizde bugüne kadar hiç gerçekleştirilmemiş olan "Latin Caz tarzında solo flüt çalan" önemli bir örnek olarak, “ilk ve tek flüt sanatçısıdır”.

Sanatçı, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği Latin Caz konserleriyle çok büyük ilgi topluyor. Bu güne kadar çeşitli sivil toplum kuruluşları için gönüllü olarak verdiği sayısız yardım amaçlı konserlerden başka, çok sayıdaki klasik ve özellikle Latin caz müziği konserlerinden basın ve medyada önemli yer tutanlardan başlıcaları şöyledir:

 

- Ankara Polonya Büyükelçiliği Klasik Müzik Resitali - Los Angeles Convention Center Latin Caz Konseri

 - Ankara Italya Büyükelçiliği Klasik Müzik Resitali

- Antalya X. O. Latin Caz Konseri

- Ankara Avusturya Büyükelçiliği Klasik Müzik Resitali

- İstanbul E.M. O.  L.Caz Konseri

- Ankara Caz Festivali açılış Konseri Polonya Büyükelçiliği L. Caz Konseri - Antalya Ticaret Odasi L. Caz Konseri

- Ankara Amerika Büyükelçiliği Klasik müzik resitali

- Atina Grand Athens H. L. Caz Konseri

- İstanbul C.I.O.  L. Caz Konseri

- Ankara Türk-Çin Kültür Derneği Film Müzikleri Konseri

- Sofya Devlet Konukevi L. Caz Konseri

- İzmir Kadın Sanatçılar Festivali L. Caz Konseri

- Alanya Caz Festivali L. Caz Konseri

- Ankara H.U. M Salon L. Caz Konseri

- Ankara Cüneyt Gökçer Sahnesi Film Müzikleri Konseri

- Antalya M.O. Lara L. Caz Konseri

- Istanbul Lütfü Kırdar Salonu L. Caz Konseri

- Ankara Cer Modern Konser Salonu L. Caz Konseri

- Ankara Bilkent Senfoni Orkestrası Konser Salonu L. Caz Konseri

- Antalya M. B. Kültür Merkezi Konser Salonu L. Caz Konseri

- Ankara TOB Kongre Merkezi Konser Salonu L. Caz Konseri

- Selanik Atatürk Evi Atatürk Şarkıları Konseri

- Ankara Etnoğrafya Müzesi 10 Kasım Atatürk Şarkıları Konseri

- Antalya C. O. L. Caz Konseri

- Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi L. Caz Konseri

- ABD Boston, Türk Sanat ve Film Festivali Açılış Konseri - Caz Konseri

- Gazi Antep Zeugma Müzesi Caz Konseri 

- Ankara Gökyay Satranç Müzesi - Sevgililer Günü Özel Konseri - Klasik Müzik Konseri

Sanatçı, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği Latin caz konserleriyle çok büyük ilgi topluyor. 2008 yılında, bir konserini izleyen önemli bir Amerikalı yetkilinin daveti ile, Los Angeles’de büyük bir konser verdi. L.A. Convention Center’de dünyanın çeşitli ülkelerinden, 20 bin kişilik büyük bir izleyici kitlesinin katıldığı bir salonda Latin  caz konseri verdi ve izleyiciler tarafından büyük bir coşkuyla karşılanarak dakikalarca ayakta alkışlandı.

Amerika’da (Miami) My Favorite Songs From Nestor Torres isimli CD ile, Türkiye’de “Mihriban Aviral Plays Latin Jazz” isimli büyük ilgi toplayan CD ler çıkarmıştır. Dünyaca ünlü büyük flüt virtüözü James Galway ile yine Latin Caz alanında önemli yeri  olan Grammy ödüllü flüt sanatçısı Nestor Torres’in, sanatçının müziği, müzikal ve teknik özellikleriyle ilgili söyledikleri övgü dolu sözler “Mihriban Aviral Plays Latin Jazz” isimli CD sinin kapağında yer almaktadır.

“Harika bir CD, çok beğenerek dinliyorum. Mihriban Aviral’in performansı, kıvrak tekniği, müzikalitesi ve özellikle ses tonuna bayıldım. Herkesin sahip olması gereken bir CD olmuş””

- Sir JAMES GALWAY

““Mihriban Aviral, müziğimi çalmaya cesaret eden ilk flüt sanatçısı... Onu ilk dinlediğimde müzikal olgunluğu, mükemmel tekniği ve çok etkileyici ses tonuna hayran kaldım. Ve özellikle prodüktörü olarak bu CD de yer almak istedim. Onunla çalışmak büyük zevkti.””

- NESTOR TORRES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mihriban Aviral, son zamanlardaki konserlerinde bu projesini tanıtmak amacıyla türkülerden yanlızca bir tanesini seslendirmiş ve izleyiciler tarafından büyük bir coşkuyla defalarca tekrar ettirilerek dakikalarca ayakta alkışlanmıştır. Bu durum, sanatçının bu konuda da başarısının ne denli gerçek ve güçlü olduğunun bir kanıtıdır.

 

Sanatçı, Türkiye'de bu alanda da “yine bir ilk”i başarmanın mutluluğunu sanat severlerle yine evrensel bir elçi misyonunu taşıyan müziği ile paylaşıyor. Bu güne kadar çok sayıda yazılı ve görsel medyada övgü dolu kritiklerle yer almış, canlı radyo ve televizyon konserleri vermiş olan Mihriban Aviral, O.D.T.Ü. Güzel Sanatlar - Müzik Bölümünde 20 yıl flüt öğretmenliği yapmış ve halen yurt içi ve yurt dışında klasik müzik ve Latin caz müziği konserleri vererek uluslararası kültür ve sanat platformularında ülkemizi başarıyla temsil etmeye devam etmektedir.

Mihriban Aviral'in hedeflerinden biri müziğin evrensel dili ile dünya toplumları ve kültürleri arasında bağlar kurmak, bir taraftan caz ve latin caz müziğini Türk insanına sevdirirken, diğer tarafta öz müziğimizin ezgileriyle Türk kültürünü simgeleyen etnik halk şarkılarını aranje edip, caz ve latin caz benzeri kalıplar kullanarak icra etmektir. “canJAZZım türküler -  ilk nefes” albümü buradan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Mihriban Aviral türkülerin evrensel müzikle harmanlanmasını bu türe ilgi duyan kitlelere ulaşmanın en güzel yolu olarak görmektedir.

Sanatçı, uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni projesi olan Latin caz tarzında uyarlanmış türkülerimizi içeren yeni single CD’si “canJAZZım türküler 1” i çok yeni çıkarmıştır. Türkiye'nin İlk ve Tek Latin Caz Flüt Virtüözü MİHRİBAN AVİRAL, yine bir ilke imza atıyor ve sanatseverleri türkülerimizin mükemmel bir Latin Caz yorumu ile buluşturuyor. Sanatçı, bu single da kültürler arası iletişimin en güzel örneklerini sununuyor. Sanatçı, müziğini bu CD de şimdiye kadar aranje edilmiş ya da çok seslendirilmiş türkü versiyonlarının nitelik olarak çok üzerine çıkartmış, içeriğindeki önemli çalış tekniği güçlükleri açısından fazlasıyla sınırları zorlamış ve aşılması güç seviyelere taşımıştır. Bu nedenledir sanatçının seslendirdiği bu single daki türkülerin doyumsuz tadı...